جعبه فیوز مینیاتوری توکار

جعبه فیوز مینیاتوری توکار از اجزای پرکابرد در تاسیسات برقی ساختمان‌ها است. قبل از جعبه فیوزها استفاده از جعبه تقسیم متداول بود. مشکل اصلی این جعبه تقسیم‌ها آشفتگی آنها بود که کار تعمیرات و عیب‌یابی تاسیسات را برای افراد، حتی برقکارها سخت می‌کرد، اما جعبه فیوز نه تنها از نظر ایمنی بهتر عمل می‌کند، بلکه عیب‌یابی و تعمیر را تسهیل می‌کند. جعبه فیوزهای مینیاتوری در ورودی هر واحد ساختمان و سر خط نصب می‌شوند و جریان خود را از کنتور اصلی برق ساختمان می‌گیرند.

جعبه فیوز مینیاتوری توکار چیست؟

در بالا در مورد روش کار جعبه فیوز مینیاتوری توکار صحبت کردیم. به زبان ساده‌تر کار هر جعبه فیوز این است که برق را از کنتور اصلی دریافت می‌کند و هر مصرف‌کننده‌ای در داخل هر واحد ساحتمان هم برق خود را از جعبه فیوز دریافت می‌کند. این وسیله در سر خط هر واحد است و در تاسیسات ساختمانی با علامت DP نمایش داده می‌شود. جعبه فیوزها در دو مدل روکار و توکار ارائه می‌شوند. نوع توکار در فضایی داخل دیوار قرار می‌گیرد.

چرا استفاده از جعبه فیوز مهم است؟

حالا که با کارکرد اصلی جعبه فیوز آشنا شده‌اید بهتر است بدایند که استفاده از جعبه فیوز این روزها جز قوانین تاسیسات برقی ساختمان‌ها به شمار می‌رود و از دو نظر اهمیت دارند:

1. عیب‌یابی ساده‌تر:

این جعبه فیوزها کار عیب‌یابی مدار را برای استادکاران و حتی افرادی که در زمینه برق ساختمان اطلاعات کمتری دارند ساده‌تر می‌کند. در واقع موجب می‌شود که برق هر بخش جدا شود. یک جعبه فیوز در صورت بروز مشکل در هر بخش، تنها همان بخش را قطع کرده و باقی بخش‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. این موضوع در مقایسه با جعبه تقسیم‌های قدیمی پیچیدگی کار را تا حد زیادی کمتر کرده است.

2.ایمنی بیشتر با استفاده از جعبه فیوز مینیاتوری توکار:

در صورتی که جربان اضافی از فیوز منیاتوری عبور کند، برق را قطع می‌کند. در واقع کار هر فیوز همین است. این امر سبب ایجاد امنیت می‌شود چرا که از ایجاد اتصال کوتاه و در ادامه آن آسیب رسیدن به وسایل‌های برقی و یا حتی ایجاد جرقه و آتش‌سوری جلوگیری می‌کند.  به همین دلیل هم استفاده از جعبه فیوز در تمامی ساختمان‌ها اعم از واحدهای صنعتی و یا حتی خانه‌های مسکونی کاربرد دارد.

در خرید جعبه فیوز مینیاتوری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در خرید جعبه فیوز هم مانند هر موضوع دیگری نکاتی هستند که باید مد نظر قرار گیرند. در ادامه دلند پلاس به عنوان متخصص در زمینه وسایل برق ساختمان برخی از ویژگی‌های مهم را به شما معرفی می‌کند:

· جنس جعبه فیوز

جعبه فیوزها در جنس‌های پلاستیکی و فلزی وجود دارند. این موضوع را برحسب نوع کاربرد و بودجه مورد نظر باید انتخاب نمایید. در واحدهای مسکونی معمولا از جنس پلاستیکی استفاده می‌گردد.

· جعبه فیوز توکار یا روکار

یکی از دوراهی‌های موجود در انتخاب جعبه فیوز، توکار بودن یا روی کار بودن آن است. از مزیت‌های جعبه فیوز مینیاتوری توکار آن است که ظاهر زیباتری دارد. اما باید در هنگام انتخاب به سایز و ابعاد آن توجه کنید و با توجه به سایز فضای مناسبی را برای آن روی دیوار تعبیه کنید. استفاده از مدل توکار معمولا برای فضای داخلی واحدها، مخصوصا منزل‌های مسکونی متداول‌تر است و روکار معمولا برای فضاهای خارجی یا فضاهایی که زیبایی اهمیت زیادی ندارد مورد استفاده قرار میگیرد.

· دردار بودن یا بدون در بودن

فرض کنید با توجه به موارد ذکر شده در بالا انتخاب شما جعبه فیوز مینیاتوری توکار است، حالا می‌توانید از بین گزینه‌های موجود، دردار یا بدون در را انتخاب نمایید. جعبه‌های در دار، معمولا یک در از جنس پلی کربنات دارند که علاوه بر محافظت از کلیدها در برابر رطوبت، حرارت و گرد و خاک، ظاهر زیباتری هم دارد.

· تعداد فیوزها

بر اساس اینکه نوع تاسیسات ساختمان شما چگونه است، چقدر فضا دارید و… باید تعداد فیوزها را انتخاب کنید و بر اساس آن جعبه فیوز مناسب را انتخاب نمایید. برای مثال می‌توانید از گزینه‌هایی مانند زیر انتخاب نمایید:

· جنس جعبه فیوز

جعبه فیوزها به عنوان وسیله‌ای که نقش مهمی در امنیت ساختمان شما دارند، باید از قطعات اصلی و باکیفیت ساخته شده باشد. همچنین جنس بدنه و کیفیت آن هم در ماندگاری و حفظ ظاهر در بلند مدت تاثیرگذار است. دلند پلاس به عنوان نمایندگی مرکزی شرکت دلند الکتریک و دنا الکتریک ایرانیان محصولاتی از برند اصلی و با کیفیت را به شما ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از فروشگاه دلند پلاس دیدن نمایید.

برچسب‌ها
  • فروشگاه دلند پلاس
  • مهر 24, 1400
  • 1715 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه